Jak kupować tanie podręczniki szkolne?

Współcześni uczniowie główną wiedzę czerpią z Internetu, ponieważ jest on obecnie najpopularniejszym i najbardziej powszechnym źródłem przekazu. To już nie te czasy, gdy korzystało się z tradycyjnych encyklopedii a odrabianie pracy domowej wymagało wizyty w bibliotece. Oczywiście żadna szkoła nie obejdzie się bez klasycznych książek. Podręczniki szkolne do nauki poszczególnych przedmiotów nadal są wymagane i z roku na rok należy je kupować zgodnie z podstawą programową oraz zaleceniami nauczycieli prowadzących. Dlatego też w każdej szkole mogą być stosowane książki innych autorów, ale o tej samej tematyce. Książki są dosyć drogą inwestycją, więc rozpoczynający się rok szkolny zwykle spędza sen z powiek rodziców. Co zrobić, by nie wydawać na podręczniki prawdziwej fortuny? Istnieją pewne alternatywne rozwiązania

Książki po bracie lub siostrze

Dzieci, które mają starsze rodzeństwo mogą liczyć na ubrania, pomoce naukowe lub akcesoria odziedziczone po bracie lub siostrze. Nastolatkowie zazwyczaj tego nie lubią, gdyż wolą mieć wszystko nowe, lecz jeśli w rodzinie się nie przelewa, jest to dobra opcja. Poza tym, książki wykorzystywane przez kilka sezonów dają możliwość odłożenia funduszy na inny cel, np. na letnie kolonie czy kino, więc przedstawienie sprawy w ten sposób powinno rozwiązać wszelkie spory w domu. Można również odsprzedawać innym rodzicom książki, z których korzystały dzieci i w ten sposób zbierać pieniądze na nowe na kolejny rok. Warunkiem jednak musi być dbałość o książki i brak uszkodzeń.

Książki z antykwariatu lub targi książki

Antykwariaty, choć dziś w dobie e-booków jest ich już adekwatnie mniej, wciąż funkcjonują w większych miastach. Oferują używane podręczniki w dobrym stanie, które mogą jeszcze posłużyć uczniom. Książki kupowane w antykwariatach są dużo tańsze niż nowe podręczniki, więc na całym komplecie można zaoszczędzić znaczną sumę. Istnieją także funkcjonalne targi książki, gdzie można nabyć dobrej jakości egzemplarze w rozsądnej cenie. Niektórzy wzorem studentów kserują konkretne fragmenty książek, zamiast je kupować, lecz nieopłacalne będzie to w sytuacji, gdy potrzeba całości materiału. Wówczas lepiej jednak kupić oryginalny podręcznik, który zresztą zajmie w plecaku dużo mniej miejsca, aniżeli skserowane kartki. W niektórych szkołach jest możliwość korzystania z jednego podręcznika przez dwóch uczniów. Uczniowie mogą wymieniać się książkami a na lekcji używać ich wspólnie.

Wypożyczanie podręczników do szkoły

Jeszcze innym rozwiązaniem jest wypożyczenie podręczników za niewielką opłatą na cały semestr lub rok szkolny. Odbywa się to na podobnych zasadach co wypożyczanie lektur z biblioteki. O takie książki trzeba szczególnie dbać z myślą, że jeśli zostaną oddane w gorszym stanie, uczeń naraża siebie i swoich rodziców na dotkliwe kary finansowe. Dlatego też absolutnie niedopuszczalne jest pisanie i rysowanie po książkach, chyba że ołówkiem, który następnie można zmazać. Niezależnie od tego, z jakiego źródła pozyska się podręczniki szkolne, zawsze należy szanować książki, ponieważ do ich produkcji używa się drzew.

Comments are closed.