Jak czytać książki: Przewodnik dla początkujących, jak czytać i cieszyć się literaturą

Czytanie jest nieodzowną częścią życia każdego człowieka. Książki dają nam możliwość oderwania się na chwilę od rzeczywistości i wiele osób lubi to robić. Czytanie książek może być korzystne także z innych powodów, takich jak wzbogacanie słownictwa czy poszerzanie wiedzy na różne tematy. Jednak czytanie nie zawsze jest łatwe dla nowych czytelników. Dlatego zebraliśmy te wskazówki, które pomogą Ci zacząć…

Zdecyduj, co chcesz przeczytać

Jak czytać książki

Pierwszym krokiem do tego, by stać się lepszym czytelnikiem, jest decyzja, jakie książki chcesz czytać. Czytanie to nawyk, którego wyrobienie wymaga czasu, więc jeśli zaczniesz czytać w pośpiechu i będziesz sięgać po każdą książkę, jaka wpadnie Ci w ręce, bardzo szybko może Cię to przerosnąć! Korzystne może być czytanie różnych książek, w tym klasyki, pamiętników, literatury faktu, literatury pięknej (np. tajemnic, romansów lub science fiction) oraz poezji. Decydując, jakie książki przeczytać, należy szukać książek, które nas interesują, które mogą nas czegoś nowego nauczyć, książek o interesującej nas tematyce. Warto też szukać książek przeznaczonych dla danej grupy wiekowej. Czytanie książek, które wykraczają poza Twój poziom czytania, może być frustrującym doświadczeniem, gdy nie wiesz, co tracisz, bo nie jesteś w stanie zrozumieć wszystkiego, co jest w książce. Jeśli wybierzesz książki przeznaczone dla Twojego poziomu czytania, będziesz mógł czytać szybciej, lepiej rozumieć tekst i oszczędzisz rodzicom konieczności czytania książek przeznaczonych dla starszych odbiorców.

Określ cel czytania

Kiedy wybierasz książki do czytania, pomocne może być określenie celu. Co chcesz zyskać, czytając tę książkę? Dlaczego właśnie tę książkę czytasz? Być może chcesz przeczytać książkę, aby wzbogacić swoje słownictwo lub poszerzyć swoją wiedzę na jakiś temat. Wybieraj książki, które mają cel, do którego możesz się odnieść, a czytanie stanie się czymś więcej niż tylko przykrym obowiązkiem; stanie się czymś, na co będziesz czekał każdego dnia.

Wyrób w sobie nawyk czytania

Jednym z pierwszych kroków do zostania lepszym czytelnikiem jest wyrobienie w sobie nawyku czytania. Czytanie jest tym, czym się je czyni, więc jeśli nie poświęcisz czasu na czytanie książek, które Cię interesują i szukasz czegoś do czytania, nie poprawisz się jako czytelnik. Nie musisz czytać książki od początku do końca, ale musisz usiąść i fizycznie wziąć ją do ręki. Czytanie książek nie jest jedynym sposobem wyrobienia sobie nawyku czytania; można także słuchać audiobooków, korzystać z czytnika elektronicznego (np. Kindle) albo czytać artykuły na telefonie lub komputerze. Czytanie na różne sposoby może być wygodniejsze i może pomóc w częstszym czytaniu.

Prowadź dziennik czytania

Czytając książki, rób notatki w dzienniku lub notatniku. W trakcie czytania notuj, co czytasz, co myślisz o książce i o czym chciałbyś porozmawiać z innymi miłośnikami książek. Po skończeniu książki wystarczy zapisać, co się przeczytało, aby mieć kontrolę nad tym, ile się przeczytało. Dzienniki lektur mogą być pomocne z kilku powodów. Po pierwsze, zapisujesz, ile czytasz, dzięki czemu widzisz postępy. Po drugie, dzienniki lektur dają możliwość omówienia lektury z innymi, co może przyczynić się do stworzenia społeczności czytelniczej. Dzienniki lektur to świetny sposób na nawiązanie kontaktu z innymi czytelnikami i dowiedzenie się więcej o tym, co lubią czytać.

Comments are closed.